Vítejte na mých domovských stránkách!

Filosofování totiž není věcí pouhé teorie.
Wilhelm Weischedel

23.10.2003

o stránkách

Kalokagathia aneb soulad krásy a dobra

Možná se ptáte, proč jsem pro své stránky a blog vybral právě to podivné slovo ''kalokagathia". Pokusím se to krátce vysvětlit. Nejdříve ale bude třeba zabrousit do lingvistiky a helénské kultury.

Jak každý vzdělanec již tuší, slovo nebo lépe slovní složenina ''kalokagathia" pochází z řečtiny. Skládá se ze slov "kalos" a "agathos", které jsou významově vemi bohaté. Ve slovníku pod heslem "kalos" najdeme celou řadu ekvivalentů: krásný, sličný, slušný, vhodný, příznivý, čestný, dokonalý, chytrý, příjemný, prospěšný, přiměřený, šťastný. Ani heslo "agathos" se nenechá zahanbit. Slovník nabízí tyto výrazy: dobrý, statný, mocný, chrabrý, zdárný, šlechetný, urozený, řádný, zdravý, čestný.

Toto významové bohatství se pak snoubí ve složenině "kalokagathia", který můžeme volně přeložit soulad krásy a dobra. Přivádí nás to k řeckému ideálu krásy, který se projevuje jak v morálním tak tělesném dobru, v kráse těla a duše přivedé k jisté dokonalosti. Tento ideál bychom mohli krátce vystihnout českým rčením: "Ve zdravém těle zdravý duch."

A tady se konečně dostávám k tomu, proč jsem tyto stránky nazval právě "kalokagathia". Je to proto, že mě fascinuje jeho mnohoznačnost. Kromě toho v sobě zahrnuje mnoho z toho, co mě bytostně zajímá. Vždy mě velmi přitahoval starověký řecký svět se svou láskou k moudrosti a kráse, která mimo jiné vede k objevení toho, co nás přesahuje, k nadpřirozenému, k Trascendenci a tedy také k víře.
 

 
23.10.2003

o stránkách


Nová tvář stránek

Na těchto stránkách lze najít hned několik změn. Kromě grafické úpravy a názvu "Kalokagathia: víra, moudrost, krása", který lépe vystihuje obsah stránek, je to i jistá reorganizace jednotlivých částí. Pozornému návštěvníkovi neunikne, že zmizely odkazy "vědy" nebo "tvorba" a místo nich se objevily nové: "teologie", "filosofie", "osobnosti", "poezie" a "umění". Změny prodělal i "zápisník" - tento odkaz vás přivede na adresu http://blog.lide.cz/regnerjan. To umožní návštěvníkům reagovat bez zábran na zveřejněné texty a dle libosti mi to vytmavit. "Odkazy" jsem přejmenoval na "rozcestník" a mám k tomu hned několik důvodů. První je to, že na nic neříkající slovo "odkazy" začínám být docela alergický a "rozcestník" prostě zní o něco lépe. Další důvod je prozaický - tato část stránek prodělala řadu změn a na to jsem chtěl nějak upozornit. A pak, měla by opravdu připomínat spíše rozcestník po internetu, i když přirozeně jsem vybral jen takové místa ve virtuálním prostoru, které mi jsou z nějakého důvodu blízké. Na mých stránkách přibyla také možnost vyhledávání. To je možná zatím zbytečné, když tu stejně ještě skoro nic není. Ale, kdo ví... Jakékoli otázky, připomínky či kritiky lze posílat na adresu regnerjan@seznam.cz.